Biletul zilei: specialele jucătorilor la SUA – Serbia, semifinala competiției de baschet masculin de la JO

0

Prieteni, de la ora 22:00 avem cel mai așteptat meci de la Jocurile Olimpice, indiferent de competiție sau probă. Statele Unite ale Americii și Serbia luptă pentru un loc în finala la baschet masculin. Am pregătit un bilet cu speciale ale jucătorilor, o cotă bunicică.

SUA și Serbia au fost adversare și în primul meci din faza grupelor. Americanii s-au impus lejer, scor 110-84. Nikola Jokic, triplul MVP din NBA, a avut o prestație bună, dar insuficientă. A oferit 8 pase decisive. Între timp, colegii lui au început să se încălzească. Bogdan Bogdanovic, starul lui Atlanta, a reușit 14 puncte în primul meci cu americanii. Și-a ridicat treptat nivelul, 30 de puncte cu Sudanul de Sud, 17 și în sfertul cu Australia.

În meciul din grupă, Kevin Durant a avut o prestația colosală. N-a ratat nicio aruncare în prima repriză. Deși a fost folosit doar 17 minute, din rațiuni de odihnă, victoria fiind deja tranșată, a contribuit cu 23 de puncte.