Biletul zilei: Lazio – Napoli și Barcelona – Athletic Bilbao

0

Prieteni, astăzi mizăm pe meciurile zilei din Serie A, Lazio – Napoli, și La Liga, Barcelona – Athletic Bilbao.

Lazio și Napoli se întâlnesc de la ora 21:50, în derby-ul rundei cu numărul 27 din Serie A. Cele două au obiective diferite. Gazdele sunt pe 6 și speră la un loc de Liga Campionilor, iar oaspeții visează la titlu. Napoli e pe 3, cu 54 de puncte, 3 sub liderul AC Milan, dar cu un meci mai puțin jucat. Meciurile lui Lazio din acest sezon au oferit cele mai multe goluri, o medie de 3.6 reușite. Meciul direct din tur a fost câștigat de Napoli, scor 4-0.

Barcelona și Bilbao se întâlnesc pentru a 3-a oară în acest sezon. În turul din campionat a fost 1-1, iar în Cupa Regelui au mers mai departe bascii, după 2-2 în timpul regulamentar și 1-0 în reprizele de prelungiri. Athletic are moralul extrem de ridicat după victoria zdrobitoare obținută runda trecută în fața marii rivale Sociedad, scor 4-0.