Biletul zilei: evenimente din fotbal și baschet la cota 4.09

0

Prieteni, astăzi ne aruncăm privirea asupra a două evenimente de plan secund, dar cu mare potențial.

Real Madrid și Anadolu Efes dispută astăzi finala Euroligii de baaschet masculin, în sala din Belgrad. Madrilenii au trecut de marea rivală Barcelona în semifinale, 86-83, un meci tensionat și epuizant. De cealaltă parte, Efes, câștigătoarea trofeului Euroligii anul trecut, a învins-o pe Olympiakos în penultimul act. Turcii au jucătorii mai sonori în acest moment, au câștigat singurul meci direct cu Real disputat în 2022 și au avantajul moral din manșele eliminatorii, anul trecut eliminându-i pe spanioli în sferturile competiției.

Brest și Bordeaux se întâlnesc în ultima etapă din Ligue 1, într-un meci fără miză. Brest e la mijlocul clasamentului și nu poate termina mai sus de locul 11, indiferent de rezultat, în timp ce Bordeaux este matematic retrogradată. Meciurile lui Bordeaux din actuala stagiune au fost extrem de spectaculoase, dovadă media de goluri marcate în ele, 3.7 reușite/partidă. Acum, când nu mai există nici miză, e de așteptat la un veritabil spectacol.