Biletul zilei: România la Cupa Mondială de rugby și Rapid în Liga Campionilor la handbal

0

Prieteni, astăzi pariem pe două evenimente importante pentru sportul românesc. Naționala de rugby va avea alte 80 de minute grele la Cupa Mondială de rugby, iar Rapid căută victoria în Liga Campionilor la handbal feminin.

România a pierdut clar primele două partide la Cupa Mondială, 8-82 contra Irlandei și 0-76 cu Africa de Sud. „Stejarii” au astăzi un nou test infernal, contra Scoției, echipă participantă în Turneul celor Șase Națiuni. Scoțienii încă speră la calificarea în sferturile de finală, așa că astăzi vor tura motoarele înaintea duelului decisiv cu Irlanda.

Rapid nu arată deloc bine în acest debut de sezon. Giuleștencele vor tremura pentru calificarea în faza eliminatorie din Liga Campionilor, azi înfruntând chiar o contracandidată directă. Dorina Kordos, extrema stanga care cunoaște foarte bine competiția din Ungaria, ar trebui sa iasă la rampă. Ea are deja un meci mare în actuala stagiune, cu 6 goluri.

TARASPORTCOMPETIȚIEEVENIMENTPREDICȚIECOTAREZULTATSTATUS
Uniunea EuropeanaRugbyCupa MondialăRomânia  – Scoțiapeste 64.5 puncte Scoția1.85
Uniunea EuropeanaHandbalLiga CampionilorFerencvaros  – RapidD. Korsos peste 2.5 goluri1.90
COTĂ FINALĂ: 3.60MIZĂ: