Biletul zilei: Europa League, Conference League și Liga 2

0

Prieteni, astăzi facem un ghiveci frumos din Europa League, Conference League și revenirea ligii secunde din România.

Primul meci al anului în Liga 2 este cel dintre Concordia Chiajna și Ceahlăul Piatra Neamț, două formații cu pretenții de play-off. Oaspeții pregătiți de Cristi Pustai joacă un fotbal ofensiv, poate cel mai plăcut din al doilea eșalon, lucru evidențiat de toți adversarii. Au marcat 22 de goluri în primele 15 runde. Doar Steaua, Corvinul și CSM Resița stau mai bine. Nemțenii au avut o campanie importantă de transferuri, printre jucătorii aduși fiind Marius Constantin sau Alexandru Buziuc.

Qarabag și Braga joacă astăzi returul șaisprezecimii de finală din Europa League. Azerii au produs surpriza în manșa tur, o victorie cu 4-2. Portughezii nu vor renunța la calificare. E de așteptat un iureș încă din primul minut și multe goluri.

Bodo/Glimt și Ajax au oferit un recital fotbalistic în partida tur de la Amsterdam, încheiată 2-2. „Lăncierii” au egalat cu reușite venite în minutele 90+1 și 90+7. Norvegienii au prins curaj, au văzut că nu au în față o adversară de netrecut, așa că vom avea și azi un meci deschis.