Biletul zilei: două meciuri tari din tenis, de la WTA Miami

0

Prieteni, astăzi propunem două meciuri interesante din tenisul feminin, de la turneul Premier Mandatory de la Miami.

Maria Sakkari (25 WTA) era văzută de specialiști drept una dintre revelațiile anului 2021. Grecoaica este o jucătoare agresivă, foarte puternică, cu un serviciu excelent. La actuala ediția de la Miami nu a pierdut set în fața Arantxei Rus (6-2, 6-3) și a Liudmilei Samsonova, pe care a spulberat-o în 68 de minute, scor 6-0, 6-1. Adversara ei de astăzi este americanca Jessica Pegula, ocupanta poziției 33 în ierarhia WTA, jucătoare cu un singur titlu WTA în palmares și cu un singur sfert de finală la turneele de Grand Slam.
Sakkari a câștigat singurul meci direct, la Eastborune 2019, scor 6-2, 6-1.

Ons Jabeuer este una dintre cele mai spectaculoase jucătoare din circuit. Tunisianca are în repertoriu toate armele. Servește excelent, este foarte dibace, fiind recunoscută pentru inventivitatea ei, iar forehand-ul este unul care produce constant lovituri câștigătore. În turul precedent a reușit o surpriză, eliminând-o pe favorita gazdelor, Sofia Kenin, a 4-a jucătoare a lumii. Adversara ei este spanioloaica Sara Sorribes Torno, o jucătoare decentă la toate aspectele, dar fără sclipiri.