Liverpool vs. Chelsea, 11 mai 2016

0

Liverpool primește vizita lui Chelsea în ultimul meci de pe Anfield al sezonului. Gazdele nu au mai pierdut de 13 meciuri acasă, un șir în care au avut victorii spectaculoase cu Manchester City, Manchester United, Everton, Dortmund sau Villarreal. În ultima etapă au trecut cu lejeritate de Watford, scor 2-0. Liverpool trebuie să câștige mâine pentru un nou sezon în cupele europene, altfel sunt obligați să ia trofeul Europa League.

Chelsea nu poate termina mai sus de locul 9, cea mai slabă clasare a unei campioane în era Premier League. Londonezii nu au jucat extraordinar la Sunderland, unde sâmbătă au pierdut cu 3-2 după ce s-au aflat în avantaj la pauză. Căpitanul John Terry a fost eliminat în prelungirile meciului și va fi suspendat pentru cele două meciuri rămase.

Absenți

La Liverpool, Danny Ward s-a accidentat săptămâna trecută și se alătură celorlalți indisponibili-Gomez, Henderson, Origi, Ings. Sakho este suspendat.

Pe lângă Terry, la Chelsea vor lipsi Zouma, Pedro și Remy, toți accidentați.

Echipe probabile

Liverpool: Mignolet – Clyne, Skrtel, Lovren, Moreno – Can, Milner – Lallana, Firmino, Coutinho – Sturridge

Chelsea: Courtois – Azpilicueta, Cahill, Miazga, Rahman – Mikel, Matic – Willian, Fabregas, Hazard – Costa

Predicții

GG3+ (ambele marchează și minim 3 goluri înscrise în meci) se poate juca începând cu 1.85.