Betis vs Getafe, 15 mai 2016, Primera Division

0

Duminică, de la ora 20:30, Betis Sevilla primește vizita celor de la Getafe, într-o partidă din cadrul ultimei etape a acestui sezon din Primera Division, decisivă pentru salvarea madrilenilor de la Segunda Division.

Betis și-a asigurat prezența pentru încă un an pe prima scenă a fotbalului spaniol, aflându-se în momentul de față pe locul 14, cu 43 de puncte. Totuși, conducerea clubului nu a fost mulțumită de prestația echipei și l-a numit pe Gustavo Poyet în funcția de manager, pentru următorii doi ani.

Cât despre Getafe, ea își joacă soarta rămânerii în Primera, în aceste 90 de minute.

Getafe este într-o poziție foarte periculoasă, locul 17, cu 36 de puncte, la egalitate cu Gijon, echipă aflată pe loc retrogradabil, dar cu golaveraj mai slab și la o lungime distanță de Rayo Vallecano, trupă situată pe locul 19.

Absenți

Cristiano Piccini este accidentat, în timp ce Antonio Adan și Alvaro Cejudo sunt suspendați, pentru Betis.

La Getafe, Vigaray este suspendat, fiind singura absență din tabăra madrilenilor, pentru acest joc.

Echipe probabile

Betis: Gimenez – Montoya – Westermann – Pezzella – Varela – Joaquin – Ceballos – N’Diaye – Musonda – Castro – Molina.

Getafe: Guaita – Suarez – Vergini – Cala – Pereira – Medran – Lacen – Leon – Gomez – Sarabia – Vazquez.

Ultima etapă le putea aduce salvarea matematică de la retrogradare celor de la Getafe, dar au remizat la 1 duelul cu Sporting Gijon, Stefan Scepovic reușind să aducă egalarea în minutul 80 pentru Getafe.

Gazdele de la Betis nu au strălucit în acest sezon pe ‘Estadio Benito Villamarin’, reușind să adune doar 21 de puncte în cele 18 partide, fiind echipa care a înscris cele mai puține goluri pe teren propriu, 15. De altfel, atacul lui Betis a fost cel mai neproductiv din acest sezon, marcând doar 32 de goluri, în 37 de etape.